Trea i moderklubbens interna poängliga – väljer seriekonkurrent

 

Forwarden vände hem till moderklubben inför den gångna säsongen och presterade så bra att han kom trea i den interna poängligan. Men inför kommande säsong väljer han spel hos en seriekonkurrent.

Vita Hästen tappar forwarden Alexander Lundman som istället väljer spel med Mariestad.

“Alexander är en hårt arbetande och energifylld spelare som bidrar med fart, ansvar och stark lagmoral. Med bra speluppfattning och hög arbetsinsats blir han ett värdefullt tillskott till laget”, skriver Mariestad på sitt Instagram-konto.

– Gällande Alexander hade vi en god dialog med honom och hans agent. Vi presenterade ett marknadsmässigt förslag och den roll vi såg hos oss kommande säsong. I slutändan landade han i ett annat alternativ som han kände passade bäst i karriären just nu. Vi har såklart respekt för det beslutet och önskar honom all lycka framöver, säger sportchefen Tom Tärnström på Vita Hästens Instagram-konto.

Loading Next Post...