Tvärvändningen – backen får komma tillbaka

 Tvärvändningen – backen får komma tillbaka

För två veckor sedan valde Nybro och backen Viktor Jonsson att avsluta sitt samarbete, men nu är backen tillbaka i Vikings igen.

Försvararens korttidskontrakt löpte ut och han och klubben hittade ingen lösning på situationen, nu har förutsättningarna dock förändrats.

– Föreningen och Viktors avbrutna samarbete för två veckor sedan berodde inte på sportsliga grunder. Lagets träningstider kontra Viktors arbetstider gjorde att Viktor kände att han förlorade för mycket rent ekonomiskt och föreningens budget klarade inte av att kompensera upp. Efter att Fredrik Falk har lämnat så öppnar det upp för Viktor att återvända och det känns som en bra lösning för oss. Viktor känner laget väl och är uppskattad i gruppen, säger tränaren Andreas Holfelt på klubbens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *