Forne landslagsforwarden ska rädda klubbens ekonomi

 Forne landslagsforwarden ska rädda klubbens ekonomi

Ryktena visade sig vara sanna. Det blir spel i SK Lejon för den forne landslags- och SHL-meriterade anfallaren Jimmie Ericsson.

37-åringen har skrivit på ett tillsvidarekontrakt som ger honom rätt att lämna för annan klubb när han vill och spelar utan ersättning. Men det är naturligtvis ett stort namn för den lilla klubben och förhoppningen är att han ska locka så mycket folk till onsdagens gratismatch hemma mot Kiruna att SK Lejon kan få ihop en hårt sargad ekonomi.

– Att få in Jimmie i laget känns naturligtvis helt perfekt, vi får en spelare som vet vad som krävs för att lyckas, en ledare som kan bidra på så många sätt bara med sin rutin och kunskap. En spelare som kan hjälpa oss att vinna. När vi nu också har en del skadebekymmer så är ju givetvis tillskottet extra välkommet. Det här är riktigt stort för både SK Lejon men även hela Hockeyettan, säger tränaren Jens Brändström på klubbens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *