Tränaren får sparken efter uttåget

 Tränaren får sparken efter uttåget

Efter att säsongen tagit slut redan i playoff 1 väljer Hudiksvall att sparka sin tränare.

Lars ”Lillis” Lövblom skrev på för två år inför säsongen som just passerade, men trots det kontraktet väljer nu klubben att förändra på ledarsidan. Lövblom får sparken.

– Det är inte ett fåtal detaljer utan en helhetsbedömning som gör att vi har kommit fram till detta beslut. Ett flertal personer i ledande funktioner inom föreningen har varit delaktiga i denna utvärdering. Beslutet är därför mycket väl förankrat i enlighet med vår affärsplan, säger klubbens ordförande Sven Görgård på klubbens officiella hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *