Backen stannar i succélaget

 Backen stannar i succélaget

Väsby har överraskat många i årets Alletta och börjar nu se om sitt hus inför framtiden. Backen Rasmus Sörgardt är klar för en fortsättning även nästa säsong.

22-åringen har Väsby som moderklubb och är inne på sin andra raka a-lagssäsong sedan han återvände efter några år på utflykt i andra klubbar inför säsongen 15/16.

– Rasmus har tagit steg för steg i år och den nivån han nått i Allettan är det bästa vi sett från honom i Väsbytröjan så här långt. Det gör att vi tidigt vill säkra upp honom som en viktig pjäs inför nästa säsong. Extra kul såklart att Rasmus är en Väsbykille och vill fortsätta bidra till klubbens fortsatta utveckling, kommenterar sportchefen Tom Tärnström på klubbens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *