Målvakten blir tagen till nåder – får komma tillbaka

 Målvakten blir tagen till nåder – får komma tillbaka

Inför förra säsongen valde Örnsköldsvik att sparka sin trotjänare Anders Johnson, nu är han tillbaka i klubben.

Ni minns turerna, Örnsköldsvik skrev kontrakt med målvakten som är den spelare som lirat flest matcher i klubbens tröja, men bestämde sig senare för att satsa på två andra målvakter och sparkade sin trotjänare. Nu har man dock bestämt sig för att låna ut Emil Hedman till Sundsvall och därför valt att plocka tillbaka Johnson.

– Det här är en bra lösning för alla inblandade parter, säger sportchef Patrick Edlund till klubbens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *