Alla träningsmatcher för alla lag

 Alla träningsmatcher för alla lag

Här har vi ambitionen att samla vi ihop samtliga träningsmatcher för samtliga lag i Hockeyettan inför kommande säsong. Här hittar ni det som presenterats så här långt och listan kommer att fyllas på längs vägen.

Hjälp gärna till att tipsa och upplysa om fler matcher som bokas om de inte skulle finnas med i listan, gör det via Twitter @mjornbergpodd eller mail här.

TRÄNINGSMATCHER HOCKEYETTAN 2017

Torsdag 10/8
19.00 Oskarshamn – Kristianstad 1–2 (0–0, 0-0, 1–1, 0–0, 0–1)

Fredag 11/8
19.00 Valbo – Örnsköldsvik 1-3 (0-0, 0-1, 1-2)
19.00 Grästorps IK – Skövde IK 0-2 (0-2,0-0,0-0)
Lindlöven – Kongsvinger 6-3 (1-1, 3-2, 2-0)

Lördag 12/8
16.00 Lindlövens IF – Borlänge HF 3-2 (0-0, 2-0, 1-2)
16.00 Mariestad – Kongsvinger 5-0 (1-0, 3-0, 1-0)

Söndag 13/8
13.00 Valbo – Örnsköldsvik 4-1 (1-0, 2-1, 1-0)
16.00 Arlanda Wings – Västerås 1-3 (1-1, 0-0, 0-2)

Tisdag 15/8
18.00 Boden Hockey – Luleå Hockey 2-5 (0-0, 1-3, 1-2)
19.00 Vännäs – Björklöven 0-7 (0-2, 0-2, 0-3)
19.00 Helsingborg – Malmö Redhawks J20 2-6 (0-3, 1-3, 1-0)

Onsdag 16/8
19.00 Skövde IK – Mariestad BoIS HC 0-4 (0-2, 0-1, 0-1)
19.00 Enköping – Sollentuna 5-2 (1-0, 3-1, 1-1)
19.00 Västerås – Vita Hästen 1-3 (0-0,0-0,1-3)
19.00 HC Dalen – Ulricehamn 4-0
19.00 Troja/Ljungby – Halmstad 7-1 (1-1, 2-0, 4-0)
Lindlöven – Arboga 4-2 (0-0, 2-1, 2-1)
Wings – Viggbyholm 2-1
Piteå – SK Lejon 5-1 (3-0, 1-0, 1-1)

Torsdag 17/8
19.00 Vimmerby Hockey – Nybro Vikings 2-3 (1-1, 1-1, 0-0, 0-1) straffar
19.00 KRIF – Tyringe 7-4 (3-1, 1-0, 3-3)
19.00 Östersund – Timrå 2–3 (0–2, 1–1, 1–0)
19.00 Hudiksvalls HC- Valbo 3-1 (2-1, 0-0, 1-0)
19.00 Huddinge– Tranås 4-2 (1-1,0-0,3-2)
19.00 Forshaga – Färjestad J20 2-5
Björklöven – Teg 6-0 (2-0, 3-0, 1-0)
19.00 Asplöven – Haparanda Hockey (INSTÄLLD)

Fredag 18/8
17.30 RoKi – Kalix HC 4-3 övertid
19.00 Skövde IK – BIK Karlskoga 4-5 (0-1, 1-3, 3-1)
19.00 Rödovre – Kristianstad 2–0 (1–0, 1–0, 0–0)
Viggbyholm – Wings 2-1

Lördag 19/8
15.00 Rungstedt – Kristianstad 3-2 (0–0, 2–1, 0–1, 0–0, 1–0)
Valbo – Surahammar

Söndag 20/8
16.00 Skövde IK – Tingsryds AIF 2-3 (1-0, 0-1, 1-2)
17.00 Kumla – Hallsberg 2-0
Nacka – Tyresö/Hanviken 1-3
JHT-Asplöven 7-3 (3-2,1-1,3-0)

Måndag 21/8
19.00 Vallentuna – Hammarby 2-3 (1-2, 1-0, 0-0, 0-1)

Tisdag 22/8
19.00 Huddinge IK – Borlänge HF 7-2 (3-1, 1-1, 3-0)
19.00 Kalix HC – RoKi 5-1 (2-0, 1-0, 2-1)
19.00 Boden – Luleå J20 4-3 (2-1, 0-0, 1-2, 0-0, 1-0)

Onsdag 23/8
19.00 Haninge Anchors HC – Tyresö Hanviken Hockey 1-4
19.00 Kristianstads IK – Nybro Vikings IF 0-1 (0-0, 0-0, 0-1)
19.00 Köping – Sollentuna 3-0
19.00 Hudiksvall – Östersund 3-1 (0-0, 3-1, 0-0)
19:00 Mariestad BOIS – Tranås AIF 5-4 straffar
19.00 Väsby – Vallentuna 5-2
19.00 Örnsköldsvik – Sollefteå 5-1 (4-0, 1-1, 0-0)
19.00 Gripen – Linden 5-3
19.00 IK Pantern – KRIF (i Trelleborg) 3-2 (1-0,0-2,2-0)
19.00 Grästorp – Grums IK 3-7
19.00 HA74 – HC Dalen 0-5 (0-2, 0-2, 0-1)
19.00 Helsingborg – Halmstad 3-4 (1-0, 2-0, 0-3, 0-1)

Torsdag 24/8
19.00 Kumla – Örebro J20 4-5 straffar
19.00 Asplöven – Haparanda Hockey 23-2 (5-1,7-0,11-1)

Fredag-Lördag 25-27/8 Cup i Västervik
Deltagande lag: Västervik, Vita Hästen, Tranås, Vimmerby
Västervik-Vimmerby 0-1
Västervik – Tranås 3-4 förlängning

Fredag-Söndag 25-27/8 Cup i Köping
Deltagande lag: Köping, Surahammar, Arboga, Västerås
25/8
17.00 Västerås – Surahammars IF 2-0
20.00 Köping – Arboga 1-8
26/8
12.00 Surahammar – Arboga 4-3
16.00 Köping HC – Västerås 1-12 (0-2,0-3,1-7)
27/8
12.00 Köping – Surahammar 5-1
16.00 IFK Arboga IK – Västerås 1-5

Fredag-Söndag 25-27/8 Cup i Mariestad
25/8
16.00 Huddinge – Frisk Asker 0-2 (0-0, 0-2, 0-0)
20.00 Mariestad – Skövde 2-3 (1-0, 1-2, 0-1)
26/8
13:00 Huddinge – Skövde 4-3 (0-1, 3-0, 1-2)
Mariestad – Frisk Asker 2-5 (1-1, 0-2, 1-2)
27/8
12:00 Frisk Asker – Skövde 3-2 (3-1, 0-1, 0-0)
16.00 Mariestad – Huddinge 2-1

Fredag-Lördag 25-27/8 Baltic Challenge Cup i Estland
Deltagande lag: Hammarby, Lettlands B-Lag, Estlands A-lag, Litauens A-lag
25/8
Hammarby – Estland 2-1
26/8
Hammarby – Lettland 0-5
27/8
Hammarby – Litauen 7-1

Fredag 25/8
18.00 Tyringe – Malmö J20 3-5 (0-2, 1-1, 2-2)
19.00 Vännäs – Örnsköldsvik 2-3 (1-0, 0-1, 1-1, 0-0, 0-1)
19.00 Asplöven HC – Kalix HC 2-1 (0-1,0-0,2-0)
19.00 Piteå – Boden 5-1 (2-0, 2-0, 1-1)
Visby/Roma – Enköping 3-6

Lördag 26/8
15.00 Haninge Anchors HC – Djurgården Legends/NHL 2-7
15.00 Tyringe – KRIF 1-2
15.00 Jonstorp – Helsingborg 2-5
16.00 Borlänge HF – Lillehammer IK 5-6 (2-2, 0-2, 3-2)
16.00 Nybro Vikings IF – Tingsryds AIF 4-5
Visby/Roma – Enköping 2-4

Söndag 27/8
15.00 Sollefteå – Vännäs 1-3
16.00 Väsby IK – Borlänge HF 6-5 (3-2, 1-3, 1-0, 1-0)
16.00 Kumla – Forshaga 3-2
16.00 HC Dalen – HA74 6-2
17.00 Asplöven – Luleå J20 3-1 (1-1,0-0,2-0)
Hanhals – Grums 2-1

Tisdag 29/8
19.00 Kristianstad – Halmstad 1-2
SK Lejon – Piteå 1-7
Munkfors – Grums 1-7 (0-3 0-4 1-0)

Onsdag 30/8
19.00 Gripen HC – Haninge Anchors HC 1-2 straffar
19.00 Lindlöven – Sollentuna 5-2 (1-0, 2-1, 2-1)
19.00 Vallentuna – Surahammar 5-2 (1-1, 2-0, 2-1)
19.00 Vimmerby – HA 74 4-2
19:00 Almtuna IS – Västerås IK 6-4
19.00 Helsingborg – Tyringe 2-4
19.00 Vännäs – Tegs SK 5-0 (3-0, 2-0, 0-0)
19.00 Östersund – Brunflo 9-0
19.00 HC Dalen – Grästorp 3-2
19.00 Forshaga – Kumla 0-5
19.30 Grums – Kongsvinger 2-5 ( 1-2 1-0 0-3)
Väsby Hockey – Tyresö/Hanviken 5-2 (3-0, 2-1, 0-1)

Torsdag 31/8
19.00 Arboga – Forshaga 1-2
19.00 Asplöven – Boden 3-1 (0-0,2-0,1-1)

Fredag-Söndag 1/9 – 3/9 Cup i Vänersborg
Deltagande lag: Vänersborg, Grästorp, Trollhättan, Uddevalla

Fredag-Söndag 1-3/9 Cup i Kristianstad
Deltagande lag: Kristianstad, Västervik, KRIF, Västerås
1/9
16.30 KRIF – Västervik 0-3
19.30 Kristianstads IK – Västerås 2-0
2/9
15.00 Västerås – Västerviks IK 1-4
18.00 Kristianstad – KRIF 6-4 (2-1, 3-1, 1-2)
3/9
14.00 Västerås – KRIF 4-2
17.00 Kristianstad – Västervik 4–3 (0–1, 0–2, 4–0)

Fredag 1/9
19.00 Haninge Anchors HC – Enköpings SK HK 3-5
19.00 Örnsköldsvik – Vännäs 7-0 (1-0, 4-0, 2-0)
19.00 Gripen – Köping 1-3
19.00 Halmstad – Jonstorp 5-3
19.00 Rödovre – Helsingborg 3-1 (2-0, 0-0, 1-1)
Grums – Hanhals 0-3

Lördag 2/9
15.00 Östersund – Hudiksvall 1-3 (0-2,1-0, 0-1)
16.00 Hammarby IF – Borlänge HF (i Sala) 4-1
16.00 Tyringe – Nybro 4-1
Linden – Surahammar 5-2

Söndag 3/9
15.00 Vännäs – Sollefteå 3-2 (2-0, 0-1, 0-1, 0-0, 1-0)
16:00 Tranås AIF – Mariestad BOIS 3-0
16.00 Lindlöven – Vallentuna 2-1
16.00 HC Dalen – Vimmerby 2-3
16.00 Borlänge HF – Huddinge IK 8-0 (5-0, 2-0, 1-0)
16.00 HA74 – Kumla 5-3 (3-1, 1-2, 1-0)
16.00 Halmstad – Hanhals 1-4 (0-1, 0-2, 1-1)
SK Lejon – Teg 3-0
Väsby Hockey – Enköpings SK 3-1 (2-1, 1-0, 1-0)
(Arboga – Sollentuna)

Tisdag 5/9
19.00 Halmstad – Helsingborg 4-5 förlängning
19.00 Asplöven – Roki 1-2 (0-1,1-1,0-0)
Arboga – Lindlöven 4-3 str (0-0, 2-2, 1-1, 0-0, 1-0)
Grums – Munkfors 4-1

Onsdag 6/9
19.00 Haninge Anchors HC – Köping HC 4-1
19.00 Skövde IK – HC Dalen 2-3
19.00 Sollentuna – Enköping 4-2 (0-1,3-0,1-1)
19.00 Vallentuna – Tyresö/Hanviken 1-2
19.00 Nybro Vikings – Vimmerby 2-5 (2-1, 0-3 0-1)
19.00 Tyringe – Mörrum 7-0
19.00 Västerås – Hammarby 3-0
19.00 Hammarö – Forshaga
19.00 Kalix HC – Asplöven HC 1-6 (0-0,1-3,0-3)
19.00 SK Lejon – Boden 1-4
Surahammar – Valbo 4-3

Fredag 8/9
18.00 Forshaga – Arboga
19.00 Östersunds IK – Borlänge HF 2-3 straffar
19.00 Vallentuna – Lindlöven 0-9
19.00 Kristianstad – Tyringe 3-1
19.00 Kalix – Piteå 1-5
19.00 BIK Karlskoga – Mariestad 4-1
19.00 KRIF – Tingsryd 1-3
19.00 Helsingborg – Rögle J20 5-1
19.00 Hanhals – Halmstad 1-5
18.00 Wings – Leksand J20

Lördag 9/9
16.00 Skövde IK – Grästorps IK 5-0 (1-0, 2-0, 2-0)
16.00 Östersund – Borlänge 2-3 straffar
16.00 Asplöven – JHT 5-1 (0-1,2-0,3-0)
16.00 Kumla – Hammarby 2-3 sudden
19.00 Boden – Roki 1-2 (1-1, 0-0, 0-0, 0-1)
Teg – SK Lejon 1-3

Söndag 10/9
15.00 Tegs SK – Vännäs 3-2 (1-0, 1-2, 0-0, 1-0)
16.00 Borlänge HF – Väsby IK 7-4
16.00 Sollentuna – Lindlöven (inställd)
16:00 Tranås – Huddinge 4-2
16.00 Surahammar – Vallentuna (inställd)
16.00 Vimmerby – HC Dalen 3-2 förlängning
19.00 Köping – Gripen 6-2
16.00 Kumla – HA74 4-2 (1-1, 2-1, 1-0)
Trollhättan – Grums 4-8 (1-6 1-2 2-0)
Hudiksvall – Östersund 2-6 (1-2, 0-3, 1-1)

Tisdag 12/9
19.00 Piteå – Kalix
19.00 Tyringe – Helsingborg 7-3 (3-1, 3-0, 1-2)

Onsdag 13/9
19.00 Skövde IK – Tranås AIF IF 2-4 (2-0, 0-3, 0-1)
19.00 Nybro Vikings IF – Kristianstads IK 3-2 straffar
19.00 Sollentuna HC – Köping HC
19.00 Vallentuna – Väsby 7-1
19.00 Hammarby – Gripen 5-2
19.00 Vimmerby Hockey – IK Oskarshamn 1-2
19.00 Grästorp – HC Dalen 2-3
19.00 Västervik – Huddinge 1-5
19.00 Forshaga – Hammarö
19-00 Boden – SK Lejon 4-0
19.00 Wings – Valbo
Grums – Trollhättan

Fredag 15/9
Tingsryd – KRIF

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras.