Ett koppel av spelare får lämna

 Ett koppel av spelare får lämna

I en lång och uttömmande intervju på klubbens hemsida berättar sportchefen Hans Ljunggren om lagbygget och framtiden.

Han avslöjar samtidigt att ett koppel av spelare får lämna klubben. Vissa är kända sedan tidigare, exempelvis berättade han här att Viktor Jörnevik inte blir kvar och Adam Rundqvist har deklarerat att han lämnar, men utöver detta kommer även Anton Karlsson, Niklas Lindmark, Alexander Yacob, Alexander Johansson, Victor Thilander och Anton Knutsson att lämna klubben.

– Han har bestämt sig för att sluta med hockeyn. Det är jättetråkigt att en så ung kille slutar, säger Ljunggren om den senare på klubbens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *