Den sparkade tränaren får komma tillbaka

 Den sparkade tränaren får komma tillbaka

Tidigare under våren valde Hudiksvall att sparka sin tränare Lars ”Lillis” Lövblom, nu har man tänkt om.

Klubben har gjort en ny utvärdering och insett sitt misstag. Tränaren får därför komma tillbaka och dessutom kontrakterar man Magnus Nilsson, som man ratade inför förra säsongen, som assisterande tränare.

– Styrelsen tog tidigare beslutet att Lars inte skulle fortsätta som huvudtränare och det var ett felaktigt beslut av styrelsen. Den nya oberoende utvärderingen visade nämligen mycket stort stöd för Lars totalt i motsats till den ursprungliga utvärderingen, säger klubbens ordförande Sven Görgård på klubbens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *