#317 De betalar bättre än Hockeyettan-klubbarna

 #317 De betalar bättre än Hockeyettan-klubbarna

 

Veckans hetaste Hockeyettan-snackisar fortsätter att hamna på radarn för Mikael Mjörnberg och Henrik Skoglund.

Vi snackar om konsekvenserna av Skövdes konkurs, klubbens nya namn, att Vita Hästen är på väg att köra om Nyköping, Hudiksvalls smak för att värva från Brödernas/Väsby, ryktet om den överkvalificerade stjärnan, kaptenen som la av men ändå inte, Kristianstads behov av karaktärer, nykomlingens målvaktssida, ett potentiellt Halmstad-drama och en hel del annat.

Alla som stöttar via Patreon kan från och med i torsdags ta del av ett nytt avsnitt i vår serie ”Lagbygget 24/25” där vi riktar fokus mot Visby/Roma. Vi diskuterar den vassa backsidan, akilleshälen som måste rättas till, spelarna de borde värva in och ställer oss frågan vilka som egentligen ska göra målen? Sportchefen André Lundholm gästar och berättar om starten på klubbens STORsatsning, en höjd spelarbudget, målvaktssidan, situationen kring spetscentern, att värva finska spelare, varför Grisby-stämpeln fasats ut och en hel del annat.

För mer info om möjligheten att stödja oss via Patreon, läs här, https://www.patreon.com/mjornbergstrashtalk

Ni hör podden via alla vanliga poddappar, på Spotify eller här:

Play

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare