Spetsforwarden återvänder till tidigare klubben

 Spetsforwarden återvänder till tidigare klubben

 

Efter en sejour hos lokalrivalen står det nu klart att spetsforwarden kommer att återansluta till sin tidigare klubb inför Hockeyettan-säsongen.

Forwarden Jesper Ylivainio som den gångna säsongen spelade för Piteå är klar för spel med Boden.

– Det känns bra att tillföra ytterligare spets till vårt lag. Jesper besitter egenskaper som jag med många känner till sedan en lång tid tillbaka. Egenskaper som kommer tillföra en ytterligare dimension på nått som redan är starkt i vårt lag. Det totala spelet blir nu ännu starkare och än mer grit i det. Han passar väldigt bra in i vårt system. Jesper ansluter till gruppen på måndag, säger tränaren och sportchefen Joakim Fagervall på Bodens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare