Ryssen garanterade sin värderingar – välkomnas till Hockeyettan

 Ryssen garanterade sin värderingar – välkomnas till Hockeyettan

 

Ifjol gjorde han en säsong i Hockeyallsvenskan med Kristianstad. Nu ansluter den skicklige ryske forwarden för spel i Hockeyettan.

Det står klart att Nikolai Skladnichenko, efter att ha garanterat att han inte sympatiserar med sitt hemlands krig i Ukraina, ansluter till Nybro.

– I Nybro Vikings ska alla spelare och ledare, oavsett härkomst, stå bakom föreningens värdegrund. Vi har försäkrat oss om att Nikolai har goda värderingar och därmed kommer att fungera på ett utmärkt sätt i föreningen. Vi har haft flertalet samtal via telefon och videosamtal med Nikolai och kan konstatera att det är en riktigt bra kille som ansluter till oss, säger klubbens ordförande Kim Ahlqvist på Vikings hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare