Tränaren förlänger – klar för tredje raka säsongen

 Tränaren förlänger – klar för tredje raka säsongen

 

Han tog klivet upp till a-lagsbänken från föreningens juniorlag inför säsongen 20/21. Nu är coachen klar för tredje raka säsongen som huvudtränare.

Det blir en fortsättning på Huddinge-bänken även kommande säsong för Peter Nylander.

– Peter är en mycket uppskattad medarbetare och tränare i Huddinge. Jag tycker det är viktigt med kontinuitet i verksamheten och är mycket glad över att Peter blir kvar i klubben. Peter har ett stort hockeykunnande och driver sina ansvarsområden med glöd och passion. Jag ser framemot att tillsammans med Peter fortsätta utveckla vår verksamhet för att nå klubbens mål, säger sportchefen Alexander Ytterberg på Huddinges hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare