Klubben och tränaren går skilda vägar

 Klubben och tränaren går skilda vägar

I tre säsonger har han stått på klubbens tränarbänk och tagit föreningen till flera framskjutna slutspelsplaceringar, men nu är resan över.

Efter uttåget i kvartsfinalen mot Troja/Ljungby står det klart att Phil Horsky och Vimmerby går skilda vägar.

– Vi har haft ett samtal idag, och där kom vi fram till att vi bryter samarbetet på Phils eget initiativ. Vi har stor respekt och känner stor tacksamhet för det Phil Horsky uträttat för vår förening. Han har tagit oss till en ny nivå i ligan med sitt kunnande, driv och sin professionella inställning. Utan Phil hade vi inte varit där vi är idag. Vi kan bara tacka för allt och önska honom varmt lycka till i fortsättningen, säger Vimmerby Hockeys klubb- och sportchefen Morgan Persson på Vimmerbys hemsida. 

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare