Efter en längre tids funderande – tränaren har bestämt sig för att stanna

 Efter en längre tids funderande – tränaren har bestämt sig för att stanna

Han har varit klubbens förstaspår efter de framgångar han nått med föreningen de senaste säsongerna, men Kjell-Åke Andersson har tagit god tid på sig att fundera över framtiden. Nu har han bestämt sig.

Det blir en fjärde säsong i rad som huvudtränare för Östersund.

– Det känns jättebra att kunna meddela att Kjella blir kvar. Det innebär att hela tränarteamet från ifjol är intakt. Det är tre otroligt ambitiösa och noggranna tränare som är väldigt omtyckta av spelarna. Våra sportsliga framgångar kommer till stor del från att vi har så pass dedikerade tränare. Det gör även att vi kan erbjuda en väldigt utvecklande miljö för våra spelare vilket har börjat uppmärksammas bland spelare och agenter ute i landet och det är ett fint kvitto på att vi jobbar på rätt sätt, säger sportchefen Per Tagesson på klubbens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare