De tackar nej till spel i Hockeyettan

 De tackar nej till spel i Hockeyettan

Det såg ut som att Hockeyettan skulle bli fulltalig igen till kommande säsong efter att Härnösand kvalificerat sig via kvalspel och Sundsvall tackat ja till en ytterligare plats i ligan.

Men efter att ha vridit och vänt på sin situation och sina förutsättningar har AIK Härnösand tillslut bestämt sig för att tacka nej till platsen i Hockeyettan. Det meddelade klubben på torsdagskvällen.

”AIK Hockey Härnösand har i kväll tagit ett tråkigt beslut att INTE tacka ja till den plats vi kvalificerade oss för i kvalspelet till Hockeyettan Norra. Orsak är det ekonomiska läget i både vår förening och världen,  vi har som styrelse enhälligt beslutat att inte äventyra vår förenings framtid”, skriver klubben på sin hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare