De bryter traditionen och satsar på ung backup

 De bryter traditionen och satsar på ung backup

Under flera säsonger har Troja/Ljungby varit välförsedda på målvaktspositionen med två potentiella förstamålvakter. Det ändras till kommande säsong.

Först var det Johan Nielsen och Robin Johansson, de två senaste åren har det varit Wictor Ragnewall och Anton Svensson, men till kommande säsong överger Troja traditionen att ha två jämnstarka målvakter. Ynglingen Anton Hjalmarsson kommer att vara backup i vinter.

– Vi är i ett ovisst läge med vilka konsekvenser Coronapandemin kommer att få för vår verksamhet framöver. Vi kommer att föryngra vårt lag och detta är ett steg i det. Anton Svensson har varit oerhört bra under sina två år här hos oss och jag kan inte säga nog gott om honom både som person och hockeyspelare, säger klubbchefen Daniel Håkansson på klubbens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare