Lämnade tränarjobbet i Hockeyettan för att träna U16

 Lämnade tränarjobbet i Hockeyettan för att träna U16

Han meddelade tidigt att det inte blir någon fortsättning på a-lagets tränarbänk och igår presenterades hans ersättare Mikael Österblom och Magnus Kullerback.

Men Charlie Thermaenius blir ändå kvar i Vallentuna. Han kommer träna föreningens U16-lag kommande säsong.

”Charlie är för många ett känt ansikte i klubben, där han under flertalet säsonger varit både assisterande såväl som huvudtränare för klubbens A-lag.  Med den samlade erfarenhet Charlie byggt upp från bl.a tränaruppdrag i klubbar som HV71, Wings, SDE och nu senast som A-lagstränare i VBK, kommer Charlie vara en viktigt pusselbit för att fortsätta utveckla, utbilda och få våra spelare redo för juniorspel”, skriver klubben på sin hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare