Tränaren blir kvar – klar för en tredje säsong i klubben

 Tränaren blir kvar – klar för en tredje säsong i klubben

När Lenny Eriksson tvingades lämna under den gångna säsongen tog han klivet från assisterande- till huvudcoach. Nu står det klart att han blir kvar i den rollen.

Andreas Holfelt är klar för sin tredje säsong i tränarkonstellationen i Kalmar och kommer till kommande säsong att vara huvudtränare från start.

– Det skall bli riktigt intressant följa Andreas i vårt nya upplägg inför nästa säsong som vi kommer presentera lite längre fram. Det är viktigt att Andreas får sätta sin prägel från första dagen. Jag är helt säker på att vi kommer att få se ett modernt och tydligare ledarskap som kommer bli riktigt bra för vårt lag, säger sportchefen Roger Nyström på klubbens Instagram-konto.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare