De värvar ny sportchef och tränare från Södertälje

 De värvar ny sportchef och tränare från Södertälje

Efter en omtumlande säsong där de sportsliga resultaten inte alls var de förväntade och där allt slutade i ett negativt kval som hade kunnat ta laget till division 2 om det inte varit för att säsongen avbröts i förtid kan Hammarby nu blicka framåt. Ny sportchef och ny tränare är på plats.

Båda två hämtas från Södertälje och föreningens J18-lag där Hammarbys nye sportchef Robert Grääs var huvudtränare och Hammarbys nye tränare Filip Algeman var assisterande tränare säsongen som gick. Algeman kunde för några år sedan ses som målvakt i Hockeyettan med Vallentuna, men tar sig nu alltså an en utmaning som huvudtränare i Bajen.

– Med tips från Benny Rönnelöw och Jonas Fredmark fick vi höra att Robert Grääs och Filip Algeman som ett team sökte en utmaning och var intresserade av att ta sig an Hammarby hockey, säger klubbens ordförande Hans Malm på Hammarbys hemsida.

Dessutom står det klart att Tobias Jansson kommer att vara assisterande tränare.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare