Sparkade tränaren har hittat ett nytt jobb

 Sparkade tränaren har hittat ett nytt jobb

Han fick avsluta säsongen i förtid sedan han fått sparken av Kiruna, nu har Tomas Sandlin hittat ett nytt jobb.

Den rutinerade tränaren fick gå från Kiruna sedan resultaten grinat emot, men säsongen dessförinnan gjorde han ett starkt jobb med ett ungt material. Samma sak som hans nya förening Grästorp hoppas att han ska leverera kommande säsong.

”Vi är helt övertygade om att Tomas kommer att bli jättenyttig för vårt relativt unga lag där hans kunnande kommer att kunna hjälpa våra spelare att ta ytterligare steg i sin utveckling. Tomas kommer också att vara med och utveckla föreningens ledare och ha en finger med i våra juniorlags träningar och matcher”, skriver Grästorp på sin hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare

Leave a Reply

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *