Stängs av efter sammanstötning i korridoren

Mikael MjörnbergNotisText20 januari, 2026

 

Efter helgens match där Borlänge besegrade Piteå hamnade några spelare i ordväxling i korridoren när de skulle kliva av. Efter att händelsen landat på disciplinnämndens bord blir en av dem nu avstängd.

Piteås viktige forward Oscar Bramberg stängs av i två matcher för att ha använt olämpligt språk mot Borlänges Joel Jonsson.

“I bestraffningsärenden under Riksidrottsförbundets regelverk ska som utgångspunkt, om inte särskilda omständigheter föreligger, tilltro fästas till de uppgifter som en domare lämnat, som funnit anledning att anmäla en inträffad händelse till bestraffning. I förevarande fall finner nämnden att det inte finns anledning att ifrågasätta uppgifterna om vad Oscar Bramberg sagt som framgår av anmälan, vilket han även själv tillstår även om det är ett något annat ordval. Nämnden finner det därmed utrett att Oscar Bramberg gjort sig skyldig till Unsportsmanlike Conduct. Förseelsen bör föranleda en avstängning. Avstängningens längd bestäms till en tid som bedöms motsvara två matcher”, skriver disciplinnämnden i sin dom.

Loading Next Post...