Värvar poängstark back från SHL-klubbens J20

 Värvar poängstark back från SHL-klubbens J20

 

Backen spenderade säsongen i J20-laget hos IK Oskarshamn, men gjorde också några Hockeyettan-matcher på lån. Nu tar han klivet till tredjeligan fullt ut.

Backen Emil Grimlund, som gjorde totalt 23 poäng i J20 Nationell under vintern, är klar för spel i Visby/Roma kommande säsong.

”Emil spelade tre matcher på lån med Visby Roma redan den gångna säsongen, bland annat spelade Emil den avgörande slutspelsmatchen mot Karlskrona. Trots att Emil inte tränade någon pass med VR så hanterade han alla matcher på ett mycket bra sätt, med fin skridskoåkning och bra blick för spelet behärskade han tuffa seniormatcher på ett mycket bra sätt”, skriver Visby på sin hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare