Spelarnas besked inför valet – ” de ville inte vara involverade”

 Spelarnas besked inför valet – ” de ville inte vara involverade”

Foto: Skärmdump

 

Efter en klart godkänd, men kanske inte helt perfekt Allettan-serie står laget redo för slutspel. I Troja-Ljungby är man inte allt för missnöjda över att ha missat topp två och bekväma inför att gå först ut på banan i valet av kvartsfinalmotståndare.
– Vi har pinpointat ett par tre lag som vi känner att bland någon av de här finns vårt lag, säger tränaren Jens Gustafsson till mjornberg.se.

Mer bevakning av Hockeyettan? För den som diggar nyhetsbevakningen och podden Mjörnbergs Trashtalk finns möjligheten att stödja via Patreon med några riksdaler i månaden. Alla som stödjer får tillgång till bonuspoddar i samband med de ordinarie avsnitten och exklusiva fullängdspoddar på måndagar. Mer info här: https://www.patreon.com/mjornbergstrashtalk

Det blev tillslut en tredjeplats i Allettan södra för Troja-Ljungby, men rutinerade coachen Jens Gustafsson är inte allt för missnöjd med att det blev Kalmar och Nybro som ordnade topp två-platserna och är direktkvalificerade till semifinalspelet.

– Jag tycker väl att vi har varit lite trögstartade varje gång vi haft ett litet uppehåll. I höstas efter ett break gick vi lite tungt efter det, starten på Allettan var lite tung och nu när vi haft åtta dagars break har vi gått lite sämre, så vi sa att det är nog inte så nyttigt för oss att bli etta eller tvåa och vila i 18 dagar, säger Gustafsson.

– Vi är rätt så nöjda, vi siktade på att vara bästa trea för att välja först och i den bästa av världar spelar man inte alla fem matcherna för att gå vidare, då kanske vi får någon veckas break. Vi har inga skador. Vi har haft lite förkylning de sista dagarna, men inte värre än lite feber och kråka i näsan. Vi har en ganska bred trupp och alla är hela och friska, det hade kanske varit ett annat läge om man haft mycket skador och mycket skavanker, att man ville vila alla, men det har inte vi så då kände vi att vi vill spela matcher.

 

Spelarna avstår val
Laget har haft några svajiga perioder under Allettans gång och blandat riktigt solida insatser med några dippar, men coachen tycker att han har sitt lag där han vill inför det slutspel som nu väntar.

– Någonstans har vi spelat bättre mot de förväntade toppkonkurrenterna. Vi har gjort våra bästa matcher mot Nybro och Kalmar och den typen av lag.

Att ni är bättre mot topplag innebär det att ni skulle kunna gå för att välja ett lite svårare motstånd än att ta det enklaste inför kvartsfinalen?
– Det får du spekulera i, skrattar Gustafsson. Valmöjligheten är inte så stor, det finns inga av topplagen vi kan möta. Vi kan inte välja Kalmar eller Nybro eller något sådant lag.

Så hur kommer Troja resonera inför valet? Laget väljer först av alla i söndagens valprocedur och ska hitta sin motståndare i gänget Sundsvall, Nyköping, Halmstad, Karlskrona, Vimmerby, Borlänge, KRIF/Borås och Kalix/Vallentuna.

– Vi har pinpointat ett par tre lag som vi känner att bland någon av de här finns vårt lag. Nu har vi tre dagar på oss att titta igenom matcher, statistik och siffror och underliggande siffror för att se vad som är bra. Formkurvor och så där, vad som kan passa oss.

Gustafsson hade möte med klubbdirektör och sportchef under torsdagen för att snacka igenom valet och som det tycks finns inga ekonomiska hinder från klubben att välja det motstånd man anser passar.

– Vi har inte fått några begränsningar vad vi ska välja utan de har sagt ni får välja sportsligt vad ni vill.

Är det du och sportchef Patrik Ross som bestämmer eller får spelarna vara med och tycka också?
– Spelarna ville att jag skulle välja själv, de ville inte vara involverade.

Mer bevakning av Hockeyettan? För den som diggar nyhetsbevakningen och podden Mjörnbergs Trashtalk finns möjligheten att stödja via Patreon med några riksdaler i månaden. Alla som stödjer får tillgång till bonuspoddar i samband med de ordinarie avsnitten och exklusiva fullängdspoddar på måndagar. Mer info här: https://www.patreon.com/mjornbergstrashtalk

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare