Storsatsande klubben gör förändringar i organisationen

 Storsatsande klubben gör förändringar i organisationen

 

Laget har ambitionen om att nå Hockeyallsvenskan och har under flera år jobbat med att bygga upp sin organisation. Nu sker förändringar i klubbens uppbyggnad.

Nybros ordförande Kim Ahlqvist kliver från och med månadsskiftet in i en roll som klubbdirektör och Rasmus Aro lämnar rollen som klubbchef och blir sport- och utvecklingschef i Vikings.

– Styrelsen har lagt fram det här förslaget för Kim och Rasmus för att vi anser att det vore det bästa för Nybro Vikings i framtiden. Kim är väldigt engagerad i föreningen idag och utstrålar ett ledarskap, engagemang och driv som vi vill ta vara på. Samtidigt vill vi lägga mer kraft bakom det sportsliga arbetet och ge Rasmus bättre förutsättningar i sitt jobb, säger klubbens vice ordförande Kerny Johansson på Nybros hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare