Forwarden klar för sin tredje säsong i klubben

 Forwarden klar för sin tredje säsong i klubben

Efter två poängmässigt väldigt lika säsonger väljer forwarden att rita på för en tredje säsong i klubbens färger.

Anfallaren Jacob Hallberg gnuggar vidare i KRIF.

– Jakob väljer att stanna hos oss, vilket vi är glada över. Hallberg är en kille som vi alltid vet vad vi får av. Han är extremt bra i PK, och på att stänga ner motståndare vilket han visade i kvalet. Han är en kille som alltid går all in och vet vad det handlar om. Han har en karaktär som alla lag behöver. Jakob har dessutom ett väldigt bra ”hockeyöga” vilket gör att han är bra på att läsa spelet och veta vart i banan han ska vara. Han är även en spelare som jag är övertygad kan växa hos oss och utvecklas ännu mer, säger tränaren och sportchefen Emil Ivansson på klubbens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare