Kaptenen är klar – förstakedjan förblir intakt

 Kaptenen är klar – förstakedjan förblir intakt

De två övriga pusselbitarna har skrivit på, nu står det klart att även den tredje kuggen i mästarna Väsbys förstakedja stannar i klubben nästa säsong.

Först skrev Elliot Lorraine på, sen följde Johannes Nilsson efter och nu står det klart att även Christoffer Gozzi stannar i Väsby säsongen som kommer.

– Christoffers betydelse för vårt lag är som alla vet väldigt stor på flera plan. Dels i egenskap av kaptensrollen och sin rutin men också att han är en otroligt smart center som gör nytta i båda ändar av isen. Det känns fantastiskt kul att han nu går in på sin fjärde raka säsong i Väsby och fortsatt blir en vital del av laget även kommande säsong. Det var sista pusselbiten i lagbygget och vi kan konstatera att vi återigen förfogar över ett lag som blir att räkna med när allt drar igång igen, säger sportchefen Tom Tärnström på klubbens Facebook-sida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare