Den meriterade backen har bestämt sig – han stannar

 Den meriterade backen har bestämt sig – han stannar

Han har tillhört en av klubbens i särklass viktigaste pjäser de två senaste säsongerna och stått på gränsen till Hockeyallsvenskan. 

Nu står det klart att backen David Westlund väljer att stanna kvar i Östersund även kommande säsong.

– Det känns väldigt bra att sparka igång årets lagbygge med Davids signatur. Han besitter en fin kombination av storlek, pondus och finess och är en av ligans bästa tvåvägsbackar. Så det är kul att han leder vägen för laget redan när det gäller kontraktsskrivning och vi är övertygade om att ”Dave” kommer att spela en viktig roll för oss i vinter, säger klubbens sportchef Per Tagesson i ett pressmeddelande.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare