Lagkaptenen går i bräschen – förlänger kontraktet

 Lagkaptenen går i bräschen – förlänger kontraktet

Han har blivit en institution i Kiruna och nu står det klart att lagkaptenen Joni Liljeblad stannar i ytterligare en säsong.

Finländaren han skrivit på för sin åttonde raka säsong i klubben.

– Självklart känns det fantastiskt att vår kapten är kvar nästa säsong också. Joni är den som håller ihop vår blålinje och jag tror att hela den försvarslinjen kommer att ta ett steg i utvecklingen nästa år tack vare erfarenheterna från den gångna säsongen. Joni är en av föreningens bästa spelare genom tiderna och är fortfarande hungrig och nyfiken på att utveckla sig själv och laget. Han går i fronten för lagets bästa på varje träning, året runt, säger tränaren Robert Lahti på klubbens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare