Laget satsar mot kvalserien – tränaren får inte förlängt

 Laget satsar mot kvalserien – tränaren får inte förlängt

Det kommer inte att bli någon fortsättning i Mariestad-båset för tränaren Karl Helmersson.

När den här säsongen är över, då är också tiden i Mariestad över för 38-åringen som är inne på sin fjärde säsong som klubbens huvudtränare. Parterna har redan nu kommit överens om att inte förlänga samarbetet över nästa säsong.

– Karl har gjort det jättebra dom fyra säsonger han har tränat laget, men det kan vara bra för både han och för laget att få prova på lite nytt. Båda är överens om att det är ett bra läge att inte förlänga samarbetet efter den här säsongen, att sluta när man står på topp, säger sportchefen Ronny Johansson på klubbens hemsida.

Mikael Mjörnberg

Journalist, skribent, proffstyckare